Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Az adóhatósághoz történő bejelentkezés alapvető szabályai

Kinek kell bejelentkezni az adóhatósághoz?

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény alapján adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat. Ennek meghatározása érdekében az adózót bejelentési kötelezettség terheli.
Az egyéni vállalkozói igazolványhoz kötött tevékenységet folytató adózó a székhelye szerint illetékes, az okmányirodák kijelöléséről és illetékességi területéről szóló kormányrendeletben meghatározott körzetközponti jegyzőhöz intézett vállalkozói igazolvány iránti kérelem benyújtásával kéri az adószám megállapítását, amellyel teljesíti az állami adóhatósághoz történő bejelentkezési kötelezettségét. Amennyiben az üzletszerű gazdasági tevékenység folytatásához cégbírósági bejegyzés szükséges, az adózó a cégbírósághoz intézett bejegyzés iránti kérelem benyújtásával kezdeményezi az adószám megállapítását, amellyel teljesíti az állami adóhatósághoz történő bejelentkezését. Azok az adózók, akik vállalkozói igazolvány, illetve cégbírósági bejegyzés nélkül folytathatnak adóköteles bevételszerű tevékenységet, ennek megkezdése előtt az állami adóhatóságnál az e célra szolgáló nyomtatványon írásban teljesítik bejelentkezési kötelezettségüket. Ha az adózó bejelentkezési kötelezettségét a tevékenység megkezdését követően teljesíti, a bejelentkezés során a tevékenység kezdő időpontját is köteles az állami adóhatósághoz írásban bejelenteni. A bejelentkezéssel egyidejűleg kezdeményezheti az adózó a közösségi adószáma megállapítását. Közösségi adószámmal annak az adózónak kell rendelkeznie, aki az Európai Unió tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal kereskedelmi kapcsolatot folytat. Az Európai Közösség más tagállamából történő termékbeszerzés tekintetében különleges adózói kör áfaadózása alapvető szabályait – ideértve az ezzel kapcsolatos bejelentkezést is – önálló tájékoztató füzet tartalmazza.

Az adóazonosító jellel még nem rendelkező magánszemélyt is terheli bejelentkezési kötelezettség, abban az esetben is, ha vállalkozási tevékenységet nem folytat és nem végez általános forgalmiadó-köteles tevékenységet, ugyanis az adóazonosító jelet az adóhatóság képzi. Javasolható, hogy a jövedelem megszerzése előtt kezdeményezze a magánszemély az adóazonosító jel megképzését és az adókártya kiadását, ugyanis ennek hiányában a kifizető, vagy a munkáltató mindaddig megtagadja a kifizetést, amíg adóazonosító jelét a magánszemély nem közli. Fontos tudni, hogy a nem magyar állampolgárságú személynek is a jövedelem megszerzése előtt ajánlatos az adóazonosító jel megképzését kezdeményeznie, mivel 2005. január 1-jétől az útlevélszám nem azonosítja a nem magyar állampolgárságú személyt. A magánszemély az e célra szolgáló nyomtatványon bejelenti természetes azonosító adatait (nevét, születési helyét és idejét, anyja leánykori nevét és lakóhelyét), a nem magyar állampolgárságú személy állampolgárságát is. A bejelentést követően adóazonosító jelet állapít meg az adóhatóság, amelyet adóigazolvány kiadásával közöl a magánszeméllyel. Az adóigazolványt köteles a polgár megőrizni és annak adatait - felhívásra - a személyazonosságának hitelt érdemlő igazolása mellett megismerhetővé tenni az adóhatóság, valamint az adózással kapcsolatban adatszolgáltatásra kötelezett (pl. munkáltató, kifizető) szerv számára. A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti kamat kifizetését, jóváírását a kifizető a magánszemélynek adóazonosító jel hiányában is teljesítheti. Amennyiben a magánszemély adóazonosító jellel nem rendelkezik és belföldön eseti jelleggel szerez adóköteles jövedelmet, a magánszemély adóazonosító jelének megállapítását a kifizető is kérheti az állami adóhatóságtól a magánszemély természetes azonosító adatainak közlésével. A magánszemély adóazonosító jeléről az adóhatóság a kifizetőt is tájékoztatja.

Az adóhatósághoz való bejelentkezés (változásbejelentés) történhet írásban, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal által rendszeresített és a kereskedelmi forgalomban (nyomtatvány szakboltokban) beszerezhető nyomtatványokon. A bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségét elektronikus úton teljesítő adózó az állami adóhatósághoz teljesítendő bejelentési, változásbejelentési kötelezettségének elektronikus úton is eleget tehet, az adóhatóság honlapján megtalálható elektronikus űrlap kitöltésével és elektronikus úton történő beküldésével.

Az adószám megszerzése érdekében az adózónak a tevékenysége megkezdése előtt kell eleget tennie bejelentkezési kötelezettségének. A cégbejegyzésre kötelezett adózó, illetve az egyéni vállalkozói igazolványhoz kötött tevékenységet folytató adózó részére a bejelentkezés napjával állapítja meg az adóhatóság az adószámot.

A vállalkozói igazolványhoz, illetve a cégbejegyzéshez kötött tevékenységet folytató adózó az okmányirodához, illetőleg a cégbírósághoz nyújtja be azon adatokat tartalmazó bejelentkezési nyomtatványát, amely a vállalkozói igazolvány kiváltásán, a cégbejegyzésen túl az adószám meghatározásához is szükségesek. Ennek keretében – többek között – az adózónak nyilatkoznia kell, hogy az általános forgalmi adó vonatkozásában alanyi mentességet választ, illetve a tevékenység közérdekű és/vagy egyéb sajátos jellegére tekintettel adómentes tevékenységet folytat, vagy valamely különleges adómegállapítási módot választ, figyelemmel az általa folytatandó tevékenységre és az áfa tv. szabályaira, továbbá az egyéni vállalkozó arról is köteles nyilatkozni, hogy választja-e az átalányadózást.

Az adózó adatait a cégjegyzékszámmal és az okmányiroda által meghatározott nyilvántartási számmal együtt a cégbíróság, illetve az okmányiroda az állami adóhatósághoz továbbítja számítástechnikai úton az adószám kialakítása végett. Az állami adóhatóság haladéktalanul köteles az adószámot az okmányirodával, illetőleg a cégbírósággal közölni, illetve amennyiben az adószám megállapításának törvényi akadálya van, erről kell értesítenie a cégbíróságot vagy az okmányirodát.

A vállalkozói igazolványhoz, illetve cégbírósági bejegyzéshez kötött tevékenységet folytató adózók a vállalkozói igazolvány kézhezvételétől, illetőleg a cégbírósághoz teljesített bejelentkezéstől számított 15 napon belül – további adatok vonatkozásában – adatbejelentést teljesítenek közvetlenül az állami adóhatósághoz. A bejelentendő adatok közé tartozik az iratok őrzésének helye, ha az nem azonos az adózó székhelyével, telephelyével, a jogelőd adóazonosító száma, a tulajdonosok és a képviselő adóazonosító jele, a magánszemély levelezési címe, ha az nem azonos székhelyével, telephelyével, a cég létesítő okiratában nem szereplő, de ténylegesen végzett tevékenységek, ha a cég a tevékenység végzését a bejelentésig megkezdte, a naptári évtől eltérő üzleti év mérlegforduló napja, székhely biztosítása esetén az ügyvéd, ügyvédi iroda neve, elnevezése és adószáma, az adózó nonprofit jellege.

Ez utóbbi adat tekintetében kizárólag a számviteli törvényben meghatározott, külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe, illetőleg az anyavállalat meghatározott tevékenységet végző leányvállalata tehet bejelentést.
Előfordulhat, hogy a magánszemély az egyéni vállalkozói igazolvány kiváltásának kezdeményezésekor még nem rendelkezik adóazonosító jellel, aminek meghatározása az adószámmal egyidejűleg történik az okmányiroda által az adóhatósághoz továbbított adatok alapján.

A cégbírósági bejegyzéshez, illetőleg vállalkozói igazolványhoz nem kötött tevékenységet folytató adózó közvetlenül az adóhatósághoz nyújtja be a bejelentkezésre rendszeresített formanyomtatványt, az adóhatóság ennek alapján veszi az adózót nyilvántartásba és állapít meg részére adószámot. Bejelentkezhetnek azok az adózók – a tevékenység kezdetét is megjelölve –, amelyek a Magyar Köztársaság területén cégbejegyzéshez, illetőleg egyéni vállalkozói igazolványhoz nem kötött adóköteles tevékenységüket a bejelentkezésüket megelőzően megkezdték. Ebben az esetben az adóhatóság a tevékenység tényleges megkezdésének időpontjára visszaható hatállyal állapítja meg az adószámot. A 2007. december 31-éig terjedő adómegállapítási időszakok vonatkozásában az adókötelezettségeiket 2008. március 31. napjáig teljesítő adózóknak a késedelmes bejelentkezés, illetve bevallás miatt mulasztási bírságot, késedelmi pótlékot, önellenőrzési pótlékot nem kell fizetniük.
Az adózót ezt követően az adóhatóság az adószámon tartja nyilván és az adóhatóság felé intézett beadványokon erre kell hivatkoznia.

Bejelentkezési kötelezettség terheli azt a magánszemélyt is, aki személyi igazolvánnyal rendelkezik, vagy azzal rendelkeznie kellene, és akinek nincs sem saját jogú, sem pedig származékos biztosítási jogviszonya és ebből eredően sajátságos járulékfizetési kötelezettsége keletkezik. A bejelentést a fizetési kötelezettség keletkezésétől, illetőleg annak megszűnésétől számított 15 napon belül kell az állami adóhatósághoz megtenni.
Fontos tudni, hogy a vállalkozási tevékenységet folytató adózónak – folyamatos működése során is – minden, a korábban bejelentett adatokban történő változást ennek bekövetkeztétől számított 15 napon belül az erre rendszeresített adatmódosító lapon be kell jelenteni.

Változásként jelentheti be a már működő adózó közösségi adószám megállapítása iránti igényét. Közösségi adószámmal nem rendelkező adózó közösségi adószámának megállapításának érdekében az állami adóhatóságnál előzetesen bejelenti, hogy az Európai Közösség tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal kereskedelmi kapcsolatot kíván létesíteni.
Ugyancsak adatváltozásként jelenti be az adózó, ha az Európai Közösség tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal kereskedelmi kapcsolatát megszüntette. A közösségi adószám megállapítására, illetőleg „visszaadására” év közben is lehetőség van.

Vállalkozói igazolványhoz, illetőleg cégbírósági bejegyzéshez kötött tevékenységet folytató adózó azokat a változásokat köteles közvetlenül az adóhatósághoz bejelenteni, amelyekről az okmányiroda, illetőleg a cégbíróság nem tájékoztatja az adóhatóságot.

A bejelentkezési kötelezettség elmulasztásának jogkövetkezménye
A bejelentkezési kötelezettség megsértésének általános következménye a mulasztási bírság kiszabása. Az adóhatóság mulasztási bírságot szab ki:

  1. ha az adózó bejelentkezési, változásbejelentési kötelezettségének késedelmesen, hibásan, hiányosan vagy valótlan adattartalommal tesz eleget,

  2. bejelentkezési kötelezettségének egyáltalán nem tesz eleget, továbbá

  3. ha vállalkozói igazolványhoz vagy cégbejegyzéshez kötött tevékenységet vagy adóköteles tevékenységet bejelentkezési kötelezettség teljesítése nélkül folytat.

A bejelentkezés, változásbejelentés késedelmes, hibás, vagy hiányos teljesítése esetén kiszabható mulasztási bírság összege magánszemély esetén (ide értve az egyéni vállalkozót is) 200 ezer forintig, más adózónál 500 ezer forintig terjedhet.

A bejelentkezési, változásbejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a mulasztási bírság megállapításával egyidejűleg az adóhatóság határidő kitűzésével hívja fel teljesítésre az adózót. A kiszabott bírság kétszeresét kell újabb határidő kitűzésével megállapítani, ha a teljesítésre kötelező, előző határozatban előírt határidőt az adózó elmulasztotta.

Amennyiben az adóköteles jövedelmet szerző magánszemély adóazonosító jelét nem tudja közölni a munkáltatóval, illetve a kifizetővel, az a kifizetést megtagadja az adóazonosító jel közléséig. Az adókedvezmény, adómentesség, támogatás igénybevételére jogosító igazolás kiadását ugyancsak megtagadja az adatszolgáltatásra kötelezett szerv az adóazonosító jel közléséig.
A bejelentkezéssel kapcsolatos jogszabályok: Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 16– 18. §-ai, 20–24. §-ai, 172. §.

2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről

Forrás: APEH

2008.11.25.

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Google Hirdetések - Hirdesd céged a Google oldalain!
Fontos számodra a látogatottság és a bevétel?
Akkor vegyél részt a Google hirdetési kampányunkban!
www.googlereklam.hu

Magyar Tudakozó - Magyarország Cégkeresője!
Most akár ingyen regisztrálhatja cégét!
www.mt.hu

Linkweb - Linkgyűjtemény
Mutasd be honlapod, szolgáltatásod, tevékenységed portálunkon!
www.linkweb.hu