Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

APEH - PM tájékoztató

A szakképzési hozzájárulásból nyújtott fejlesztési támogatás fogadására jogosultak körében bekövetkezett változásról, és a nyújtott fejlesztési támogatás elszámolásának szabályairól.

2008. szeptember 1-től lépett hatályba a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény (továbbiakban: Szht.) módosított 5. § (2) bekezdésének a) pontja.

A gyakorlati képzést nem szervező hozzájárulás fizetésére kötelezett adózó a bruttó kötelezettségét annak legfeljebb 70 százalékos mértékéig – egyebek mellett – az alábbiakkal csökkentheti:

  • a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (továbbiakban: Szt.) 2. §-a (5) bekezdésében meghatározott térségi integrált szakképző központ  (továbbiakban: TISZK) részét képező iskolai rendszerű szakképzést folytató intézményben folytatott gyakorlati oktatás, gyakorlati képzés (ha a térségi integrált szakképző központ keretei között működő szakképzési feladatot ellátó intézmény vagy intézmények nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő szakképző iskolai tanulóinak létszáma - az iskola hivatalos statisztikai jelentése szerint három tanítási év átlagában - legalább 1500 fő és a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet a TISZK-et nyilvántartásba vette), valamint

  • a speciális szakiskolában és készségfejlesztő speciális szakiskolában folytatott gyakorlati oktatás és gyakorlati képzés, továbbá

  • a felsőoktatási intézményben az Szht. 1. § (1) bekezdés c) pontja szerint folytatott gyakorlati képzés

tárgyi feltételeinek fejlesztését közvetlenül szolgáló fejlesztési támogatás összegével. A felsőoktatási intézmény számára nyújtott fejlesztési támogatás a bruttó kötelezettség legfeljebb 35 százaléka lehet.

A hozzájárulásra kötelezett a fejlesztési támogatást

a TISZK-en belül:

  • az Szt. 2. §-a (5) bekezdésének b)-c) pontjában meghatározott intézmény fenntartójának,

  • az Szt. 2. §-a (5) bekezdésének a) pontjában meghatározott társulásnak, nonprofit gazdasági társaságnak és

  • az Szt. 2. §-a (5) bekezdésének d) pontjában meghatározott szakképzés-szervezési társaságnak,

közvetlenül pedig

  • speciális szakiskolának,

  • készségfejlesztő speciális szakiskolának,

  • a 2007. szeptember 1-jét megelőzően létrejött térségi integrált szakképző központ keretében működő, az Szt. 2.§ (1) bekezdés f) pontjában meghatározott központi képzőhelynek, valamint

  • felsőoktatási intézménynek adhatja át.

Az Szht. alkalmazásában:

intézmény fenntartó:

  • a közoktatásról szóló törvény 67. § (5) bekezdése szerint működő, a szakképzési feladatok közös feladatellátás keretében történő megoldására létrehozott iskolák fenntartója, ahol az iskola csak szakképzési évfolyammal működő szakiskola, szakközépiskola (szakmai vizsgára felkészítő iskola), aki szakképzési évfolyamán készíti fel a szakképzési évfolyam követelményeire egy vagy több másik szakiskola, szakközépiskola (küldő iskola) tanulóit, illetve

  • a szakképzésben részt vevő intézményeket egy közoktatási intézmény - székhely vagy telephely - keretében működtető iskola fenntartó.

társulás: a közoktatásról szóló törvény 89/B §-ának (2) és (11)-(12) bekezdésében szereplő, a közoktatási törvényben meghatározott szakképzéssel összefüggő önkormányzati feladatok végrehajtására a szakképzés feladataiban részt vevő iskolát fenntartó helyi önkormányzatok által létre hozható jogi személy.

non-profit gazdasági társaság: a közoktatásról szóló törvény 89/B §-ának (13) bekezdésében meghatározott, a nem állami, nem helyi önkormányzati intézményfenntartók által létrehozott  non-profit  gazdasági társaság.

szakképzés-szervezési társaság: a közoktatási törvény 89/B. §-a (4) bekezdésének a)-b) pontjában és (5) bekezdésében meghatározott feladatok ellátására a szakképzést folytató intézmény fenntartója, a felsőoktatási intézmény, valamint a gyakorlati képzésben részt vevő gazdálkodó szervezet által - kiemelkedően közhasznú nonprofit gazdasági társaságként – létrehozott szakképzés-szervezési társaság.

2008. szeptember 1-jét követően az egy tanuló vagy hallgató után fogadható fejlesztési támogatást korlátozó mérték csak és kizárólag a felsőoktatási intézmény esetében kerül meghatározásra. Így a felsőoktatási intézmény az általa szervezett, államilag finanszírozott felsőfokú szakképzésben és a 289/2005. (XII.22.) Korm. rendeletben meghatározott gyakorlatigényes alapképzési szakon gyakorlati képzésben részt vevő hallgatónként - a tárgyi eszköz átadása kivételével - legfeljebb a költségvetési törvényben meghatározott, a szakképzési évfolyamon történő szakmai gyakorlati képzésre megállapított közoktatási kiegészítő hozzájárulás fajlagos összegének háromszorosával azonos mértékű fejlesztési támogatás fogadására jogosult. (A közoktatási kiegészítő normatíva összege a 2008/2009. tanévben 112.000 Ft/fő/év.)

Az előleg és a nettó kötelezettség megállapítása

Az Szht. 6. § (3) bekezdése szerint az előleg mértéke a tárgyfélévi bruttó kötelezettség azzal, hogy az 5. § (2) bekezdése szerinti kötelezettség-csökkentő tételek időarányosan kifizetett része az előleg megállapításánál figyelembe vehető.

Az éves nettó kötelezettség megállapítása során nincs arányosítási kötelezettség, egyetlen rendező elv, hogy a fejlesztési támogatás nyújtásának (úgy a megállapodás megkötésének, mint a fejlesztési támogatás átadásának, kifizetésének) időpontjában hatályos rendelkezések érvényesüljenek.

Ennek megfelelően, ha a fejlesztési támogatás éves teljes összegének átadása 2008. augusztus 31-éig hatályos rendelkezéseknek megfelelően történt meg, a fejlesztési támogatás összege kötelezettség-csökkentő tételként az éves nettó kötelezettség megállapításánál figyelembe vehető.

Abban az esetben, ha a fejlesztési támogatás átadása nem teljes egészében valósult meg 2008. augusztus 31-éig, a szeptember 1-jét követően teljesített kifizetések esetében vizsgálni kell, hogy a módosított rendelkezések szerinti feltételek fennállnak, vagy sem. Ha a szeptember 1-jét követően teljesített kifizetés nem felel meg a törvényi feltételeknek, a nettó kötelezettség megállapítása során nem lehet figyelembe venni a szeptember 1-je után teljesített részt.

Amennyiben a fejlesztési támogatás éves összegének kifizetése 2008. szeptember 1-jét követő időszakban történik meg, és megfelel az Szht. hatályos rendelkezéseinek, az éves nettó kötelezettség megállapítása során szintén arányosítás nélkül vehető figyelembe kötelezettség-csökkentő tételként.

Forrás: APEH

2008.11.24.

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Google Hirdetések - Hirdesd céged a Google oldalain!
Fontos számodra a látogatottság és a bevétel?
Akkor vegyél részt a Google hirdetési kampányunkban!
www.googlereklam.hu

Magyar Tudakozó - Magyarország Cégkeresője!
Most akár ingyen regisztrálhatja cégét!
www.mt.hu

Linkweb - Linkgyűjtemény
Mutasd be honlapod, szolgáltatásod, tevékenységed portálunkon!
www.linkweb.hu