Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Megúszhatja-e a cég az adósság rendezését, ha csődbe viszik?

Hogyan lehet elkerülni, hogy ne fizessen a partner? Kell-e áfát fizetni az árbevétel után akkor is, ha nem fizet a partner? Hogyan hajtható be a tartozás a csődbe vitt cégtől? Olvasóink kérdéseire dr. Czibor Zsolt, a Coface szakértője válaszol.

Milyen eszközökkel védekezhetek a szerződés megkötéséig a nem fizetés ellen?

Írásbeli szerződés megkötése előtti teljesítés esetén sajnos nem áll módunkban egyedi feltételeket kikötni, ehhez mindkét fél egybehangzó akaratnyilatkozata szükséges, melynek írásos formája segít minket egy esetleges bizonyításban. Írásbeli szerződés esetén az eszközök tárháza széles, alapvetően a felek közti erőviszony határozza meg és az, hogy ki mennyire érdekelt az együttműködésben.

A tulajdonjog fenntartás célszerű és hasznos intézmény, nemfizetés esete büntetőjogi eljárást vonhat maga után. Inkasszójogosultság kikötése, váltó alkalmazása, a tulajdonos kezességvállalása zálogjog szintén a teljesítőkészség növelését eredményezheti. Egy megállapodás hasznos részét képezheti a felek jogainak és kötelezettségének pontos szabályozása. A minőségi reklamációk időbeli korlátozása, esetleg teljesítési igazolás, egyenlegközlő levél kiküldése egy esetleges peres eljárásban tud akár éveket is spórolni.

Ha nem fizet a partner, elkerülhetem-e az áfa megfizetését a be nem folyó árbevételem után?

Nem, erre sajnos nincs lehetőség.

Mi történik akkor, ha a tartozást felhalmozó céget csődbe viszik fizetés helyett?

Egy követelés behajtására az idő múlásával egyre kevesebb az esélyünk. Célszerű időben észbe kapnunk, mert a fizetésképtelenségi eljárásokban eléggé leszűkül a mozgásterünk. Csődvédelem esetén az adós közbenső pénzügyi mérlege a rendelkezésünkre áll ebből általában kitűnik, hogy valós pénzügyi problémák megoldása, vagy csak a tartozások tetemes csökkentése a cél, ennek alapján dönthetjük el, hogy hogyan szavazzunk

Felszámolásban sajnos ritka a megtérülés, azonban fontos tudni, hogy egy ilyen eljárásban nemcsak a felszámoló, hanem az egyes hitelezők is kezdeményezhetnek büntető és polgári eljárást a volt vezető tisztségviselő ellen. Nem szükséges tehát a felszámoló intézkedésére várni, ha fedezetelvonó magatartásra vagy esetleg egyéb más büntetendő cselekmény vonatkozásában komoly bizonyítékunk van, célszerű eljárást kezdeményezni a megfelelő hatóságnál.

Forrás: HVG

2008.11.03.

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Magyar Tudakozó - Magyarország Cégkeresője!
Most akár ingyen regisztrálhatja cégét!
www.mt.hu

Linkweb - Linkgyűjtemény
Fontos számodra a látogatottság növelése, akkor regisztrálj!
www.linkweb.hu