Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Világcsúcsot érhetünk el adóreform tervezetek számában

2008.08.22.

Az olimpián idáig nem szerepelnek valami fényesen a magyarok, viszont adóreform tervek kapcsán az idén egészen biztosan világrekordot fogunk dönteni. Mára minden valamire való érdekcsoport, párt, vagy kutatóintézet előállt a saját javaslatával. A kormány is megígérte, hogy augusztus végén letesz az asztalra egy újabb tervezetet.

Az adóreformról mindenki beszél, folyamatosak az erről szóló hírek, de lényegében semmi sem történt az elmúlt időszakban. A Gyurcsány kormány még a 2006-os választások előtt csökkentette az áfa 25 százalékos kulcsát 20-ra. De választások után a hatalmas költségvetési hiányra hivatkozva adóemelésbe kezdett. Megemelte az áfát, bevezette a szolidalítási adót, és rengetek kis adót is megnövelt.

Egy szempontból eredményes volt ez a gazdaságpolitika, hiszen a 2006-os rekordméretű, a GDP 10 százalékára rúgó hiányt sikerült mérsékelni. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor az államháztartás deficitje 4 százalék alatt lesz az idén.

Lelassult a gazdaság

Ám ennek a gazdaságpolitikának nagyon nagy ára volt. A magyar gazdaság nagyon lelassult, pont akkor, amikor a világgazdasági konjunktúrát kihasználva a kelet-európai országok rekord növekedési ütemeket produkáltak. Magyarország tavaly 2 százalék alatti növekedést ért el, és az idén is alig fog 2 százaléknál jobban növekedni a gazdaság. Eközben lényegében minden, velünk egy időben az Unióhoz csatlakozott ország 5 százalék feletti GDP bővülést ért el, a szlovákok pedig egyenesen 10 százalékot.

A növekedés áldozat, ahogy közgazdászok nevezik, már túl nagy a gazdasági szereplőknek. Hazánk az egykori éllovasból lényegében sereghajtóvá kezd válni a visegrádi országok közt, és olyan államok, mint Románia, vagy Bulgária kezdnek felzárkózni hozzánk. A szakértők zöme úgy véli, hogy csak adócsökkentéssel lehet dinamizálni a gazdaságot. Viszont, ha bevételeket csökkentjük, akkor a kiadásokat is le kell faragni.

A kormány úgy tűnik éppen ezt nem akarja, hiszen a költségvetési kiadások zöme szociális kifizetés, vagy bérjellegű kiadás. Ha ezekhez hozzányúlna a kormány, akkor nem sok esélye lenne a soron következő választásokon. Viszont, ha nem lép adóügyben, akkor a gazdasági növekedés hosszú időre lelassulhat, ami azt eredményezheti, hogy az egész ország fog lemaradni.

Van-e plusz forrás a fekete gazdaságban?

Megfogalmazódnak olyan törekvések, hogy bővítsék az adózok számát. Különböző becslések látnak napvilágot az úgynevezett fekete gazdaságban keletkező, és eltitkolt jövedelmekről. Ha ezeket az embereket sikerülne rávenni az adózásra, akkor - sokan úgy vélik - megtermődne a forrás az adócsökkentésre.

Ez az érvelés azonban több ponton hibázik. Valójában senki nem tudja mekkora a fekete gazdaság, és értelemszerűen nem lehet tudni, hogy oszlanak meg az ebben a szektorban keletkező jövedelmek. A szakértők egy része szerint a feketemunkások zöme a munkanélküliség helyett választja ezt a megoldást, keményebb szabályokkal csak a segélyezettek létszáma fog nőni.

Vannak olyan érvek is, hogy amennyiben az egyik csoport adóját növeljük, míg a munkavállalók más részénél csökkentjük, akkor lényegében nem mérséklődik az adóteher, ami érdemben nem segít a versenyképesség helyreállításában. Sőt, annak a kockázata is felmerül, hogy ma már beálltak a bérviszonyok egy egyensúlyi helyzetbe, és ha ezt elkezdjük bolygatni, akkor megjósolhatatlan társadalmi reakciókat válthat ki.

Középiskolások ötletei

Egy valóban vállalkozásbarát adórendszer megteremtésének lehetőségeit vizsgálva ért el harmadik helyezést két váci középiskolás diák a 17. Ifjúsági Innovációs és Tehetségkutató Versenyen. Az idén érettségizett fiatalok meglepő eredményre jutottak: nem biztos, hogy kevesebb bevétele lenne az államnak, ha a cégek esetében a "nagyobb adóalap, kisebb adókulcs", azaz a degresszív adópolitika elvét alkalmazná. A fiatalok munkáját a gazdasági szaktárca is figyelemmel kísérte. Azt számolták ki, hogy optimális esetben milyen következményekkel járna Magyarországon a degresszív adózás bevezetése.

Adótanácsadók tanácsai

Kétkulcsos szja-t, járulékcsökkentést és -emelést, ingatlanadót, magasabb áfát, az átalányadók eltörlését és új szociális rendszert javasolnak a nagy nemzetközi tanácsadócégek szakértői. Ez az átlagos keresetűeknek jobb, a kispénzűek egy részének rosszabb lenne, a cégek viszont egyértelműen jól járnának. A szakértői anyag olyan adópolitikai és költségvetési változtatásokat javasol, amelyektől akár egy-két éven belül gyorsabb gazdasági növekedést, az aktivitási ráta és a foglalkoztatás növekedését, a feketegazdaság visszaszorulását várjuk - mondta Oszkó Péter, a munkában részt vevő egyik tanácsadó cég, a Deloitte elnöke.

Matolcsy ötkulcsos áfát javasol

Matolcsy György, volt Fideszes gazdasági miniszter szerint ötkulcsos forgalmi adóra és egykulcsos személyi jövedelemadóra van szükség Magyarországon. A politikus szerint a jövedelmek mostani 40 százalékos adóterhe helyett 25-30 százalék körüli újraelosztásra van szükség. A mai 56 százalék körüli foglalkoztatási rátát 70 százalékra kellene emelni. Emellett egymillió új munkahelyre van szükség, a felsőfokú végzettségűek jelenlegi 20 százalékos arányát, pedig a duplájára kell növelni.

A GKI szuperbruttósítana

A GKI Gazdaságkutató egy komplett adóreform javaslatot dolgozott ki, amelyben szerepel a havi 10 ezer forint kártyapénz, amellyel mindenki jogosultságot szerezhet az egészségügyi ellátásra. A csomag másik érdekes felvetése az úgynevezett kvázi szuperbruttósítás. A GKI szerint kizárólag olyan adócsomagnak van értelme, amelyik nem egyszerűen forrásokat juttat az adófizetők egy részének, hanem a magatartási szokások változását is megindítja.

SZDSZ az egykulcsos adóban látja a jövőt

Kóka János szerint még soha nem jutott ilyen közel a megvalósításhoz az egykulcsos adórendszer Magyarországon, mint most. A pártvezető elmondta: a gazdaság szereplői, érdekképviseleti szervezetei, közgazdászok és független kutatók egyaránt eljutottak ahhoz a liberálisok által korábban is szorgalmazott elképzeléshez, miszerint három év alatt ezermilliárd forintot kellene megtakarítani az állami költségvetésben, így ezermilliárd forinttal lehetne csökkenteni az adókat.

Az MDF 18 százalékos szja-át tartanak jónak

Az MDF szerint a jelenlegi adórendszer toldozgatására nincs idő, átfogó átalakításra van szükség. A párt ezt szem előtt tartva dolgozta ki a Nemzeti Adószabadság Programot (NAP), amely összhangban van a konvergencia-programmal, és nem növeli a költségvetés hiányát, ugyanakkor két százalékpontos további GDP-növekedést generálhat. A NAP 4 főbb pontból áll. A NAP 2010. január elsejével - amennyiben az adóamnesztia sikeres, és helyreáll az állam és az adófizetők közötti bizalom - bevezetné az egykulcsos, 18 százalékos személyi jövedelemadót (szja).

Bokros: azonnali adócsöketést!

Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem (CEU) igazgatója szerint általánosságban elmondható, hogy Magyarországon azért szükséges a reformokat beindítani, mert a növekedést már nem lehet csupán fiskális stabilizációval elindítani. A volt pénzügyminiszter szerint az adóreformot is minél előbb napirendre kell tűzni, már csak azért is, mert a környező államok az elmúlt években rendre adóreformot valósítottak meg. Ha tehát Magyarországon az adórendszer átalakítása megreformálása túl sokáig késik, az komoly versenyhátrányt okoz az országnak.

Nyugdíjcsökkentéssel az adófizetésért

Drasztikus lépéseket sürget a független közgazdászokból álló Oriens csoport. Azt javasolják a kormánynak, hogy csak az infláció mértékével növeljék évente a nyugdíjakat, csökkentsék a rokkant-, valamint az előnyugdíjak összegét, hogy ne érje meg elmenekülni a foglalkoztatás elől. A több mint 500 milliárd forintos átcsoportosítást több más intézkedés is kísérné.

Varga M István

Forrás: MFOR

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tipp!

Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >>