Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Piacot fejlesztő korlátozás

2008.08.14.

Az egész könyvvizsgálói piacnak jót tenne, ha az Európai Unió valóban korlátozná a könyvvizsgáló társaságok felelősségét - állítja Gerendy Zoltán, a Big4 néven ismert könyvvizsgáló cégeket követő nemzetközi mezőny legnagyobb tagjának, a BDO Forte magyar vállalatának ügyvezető igazgatója. A szakember szerint látni kell, hogy a könyvvizsgálói felelősségbiztosítások valójában már a nagyokat sem képesek megvédeni, egy Parmalat-szintű világbotrány bármelyik nagy céget a padlóra küldené. A felelősség korlátozásának ötletét egy idén júniusban közzétett EU-bizottsági vitaanyag részletesen vizsgálja, mely szerint a piaci verseny végletes torzulásához vezetne, ha a négy nagy valamelyike egy kártérítési eljárás kapcsán kényszerülne arra, hogy kiírja magát a piacról.

A felelősségi szint korlátozása ugyanakkor a könyvvizsgálói piac többi szereplőjének is teret nyitna a tőkepiaci megbízások felé és így végül is a piac koncentrációjának csökkenéséhez vezetne. Jelenleg ugyanis a tőkepiacokon elvárt szakmai felelősségnek és befektetői elvárásoknak lényegében csak a Big4 tagjai képesek megfelelni, hiszen csak ők tudnak olyan (biztosítási vagy anyagi) fedezetet állítani az adott ügylet mögé, amely elvben megnyugtathatja a cégek tulajdonosait és felügyelőbizottságait. De mit ér egy csoportszintű garancia akkor, ha tényleg borul egy vagy több nagy ügylet? - teszi fel a kérdést Gerendy Zoltán. A felelősség egyértelműsítésével és limitálásával a piacra juthatnak olyan vállalkozások is, amelyeknek eddig csak minimális lehetőségük volt erre.

A korlátozás nyomán a BDO Forte ügyvezetője szerint egyértelműbb lenne a cégek tulajdonosainak, hogy a könyvvizsgáló nem biztosító. Amikor egy könyvvizsgáló a munkáját végzi, lényegében csak arról állít ki tanúsítványt (hitelesítő záradékot), hogy az elé tárt adatok és folyamatok a jogszabályi előírásoknak megfelelően, biztonságos, zárt rendszerben készültek és valós képet nyújtanak az adott társaság működéséről. A számok, amelyek a nyilvános beszámolókba kerülnek, lehetnek jók, de a mögöttük rejlő részletek, folyamatok már korántsem bizonyos, hogy mindig megfelelőek. Ráadásul csak azokról a számokról beszélhetünk, amelyek végül tényleg bekerülnek a könyvekbe. A könyvvizsgálók nemcsak a tartalmat nézik, hanem azt is, hogy mitől és hogyan megy a cég. A könyvvizsgáló munkája nem arra ad garanciát arra, hogy minden a létező legjobban megy a cégnél. Gerendy Zoltán szerint a tulajdonosok sok esetben hajlamosak arra, hogy a könyvvizsgáló felelősségével elaltassák magukat, holott az igazi felelősség az ő vállukat nyomja. Egy tulajdonos majdnem minden esetben részese lehet a rossz döntéseknek, nemcsak mint károsult jelenik meg, hiszen a döntései alapján működik a cég. Ha másért nem, azért, mert a felelősség igazi letéteményeseit, a menedzsment tagjait ő nevezi ki s ad nekik több vagy kevesebb jogot, szabad kezet.

Azzal ugyanakkor a BDO Forte első embere is egyetért, hogy a másik oldalon is van mit javítani. Meglepő például, hogy könyvvizsgálók eltérő kontrollokat vagy eltérő súlyozású szakmai megközelítést alkalmaznak, azaz esetenként egy adott megoldást az egyik szakember szó nélkül "elfogadja", míg egy másik - aki történetesen egy évvel később érkezik ugyanahhoz a céghez - elhibázottnak tartja a lépést és a teljes rendszer gyökeres átalakítását követeli meg a cégtől. A szakember ugyanakkor nem híve a piac túlszabályozásának sem. Egységes felelősségi keretrendszerre lenne szükség, a jelenlegi szakmai feltételrendszer átvizsgálásával. Nem kerülhető meg az sem, hogy a piac középtávon konszolidálódjon: a szakmai elvárások fokozódása nyomán Gerendy Zoltán szerint a tőkepiaci és jelentősebb könyvvizsgálati megbízások terén idővel jelentőségüket fogják veszíteni a kisebb, egyszemélyes könyvvizsgáló irodák.

Forrás: Világgazdaság

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >>