Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Felsőoktatási tandíjkedvezmény - buktatók, amelyekre érdemes odafigyelni

2008.07.31.

 Az őszi tanévkezdéssel esedékessé válik a felsőoktatási intézmények hallgatóinak tandíjbefizetése. A hallgatóknak nyilatkozniuk kell arról, hogy a tanintézet az adókedvezményre jogosító igazoláson - amelyet a következő év január 31-ig kell a hallgatók rendelkezésére bocsátani - kit tüntessenek fel befizetőként, vagyis a tandíjkedvezmény jogosultjaként. A kedvezményt igénybe veheti maga a hallgató vagy pedig a törvényben felsorolt jogosultak valamelyike; szülő, testvér, nagyszülő, házastárs. Amennyiben a hallgató a befizetett tandíj után érvényesíthető kedvezményt tanulmányainak befejezését követően szeretné érvényesíteni, halasztási szándékáról szintén előzetesen nyilatkoznia kell.

Érdemes tehát odafigyelni a következőkre: 2007. január 1. óta a tandíjkedvezmény már nem csak az alapképzéshez, az első főiskolai vagy egyetemi végzettség megszerzését eredményező oktatáshoz kötődik. A kedvezmény igénybe vehető bármely felsőfokú képzés, így a másoddiplomás képzés, illetve a doktori képzés tandíja után is. A kedvezmény mértéke idén is az adóévben megfizetett képzési költség 30 százaléka, de legfeljebb évi 60 ezer forint. A kedvezmény azonban csak akkor vehető teljes mértékben igénybe, ha a magánszemély éves jövedelme nem haladja meg a 3 400 000 forintot.

Gyakori hiba, hogy az adókedvezmények érvényesítésekor az adózók nem veszik figyelembe az éves jövedelemkorlátot. Oda kell figyelni ezért arra, hogy ha a hallgató nem érvényesít tandíjkedvezményt, akkor a tanintézménynél azt a szülőt, családtagot jelölje meg befizetőként, akinek éves jövedelme nem haladja meg a törvényben meghatározott jövedelemlimitet. A tandíjkedvezmény kizárólag a befizető magánszemély nevére kiállított igazolás alapján érvényesíthető. Az igazoláson feltüntetett tandíj összege nem egy tanévre vagy szemeszterre, hanem mindig az adott adóévre (januártól decemberig) kell hogy vonatkozzon.

Érdemes tudni, hogy a kedvezmény nem vehető igénybe a "nulladik" évfolyamra tekintettel fizetett tandíj, költségtérítés esetében.

A hallgató a befizetett tandíj kedvezményének igénybevételét csak abban az esetben halaszthatja el, ha hallgatói jogviszonya fennállásának bármely évében rá való tekintettel tandíjkedvezményt más családtag nem vett igénybe. A halasztott kedvezmény érvényesítésének feltétele továbbá, hogy a tanintézet igazolásán befizetőként a volt hallgató legyen feltüntetve. Az igénybe nem vett tandíjkedvezmény a hallgatói jogviszony megszűnését követő öt egymás utáni évben tetszőleges elosztásban érvényesíthető, de csakis a 60 ezer forint éves jövedelemkorlátig.

Forrás: Napi Gazdaság

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >>

Készítse el cégbemutatóját portálunkon >>