Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Ne siessük el a munkaszerződés aláírását

2008.07.23.

A hatályos jogszabályok szerint munkaszerződést csak írásban lehet kötni: a munka törvénykönyve kimondja, hogy az írásba foglalásáról a munkáltató köteles gondoskodni. Ha a munkabérről már megállapodtunk, nem árt megbeszélni, pontosan hol lesz a munkavégzés helye, ki lesz a felettesünk.

A hatályos jogszabályok szerint munkaszerződést csak írásban lehet kötni: a munka törvénykönyve 75./A paragrafusa kimondja, hogy az írásba foglalásáról a munkáltató köteles gondoskodni. - Ha valamilyen okból harminc napon belül nem készül munkaszerződés, a munkavállaló hivatkozhat a munkaszerződés semmisségére, de ez a jog a munkáltatót nem illeti meg - hívja fel a figyelmet Macz József, a Macz és Társa Személyzeti Tanácsadó Iroda ügyvezetője.

A munkaszerződésnek tartalmaznia kell a felek nevét és a munkaviszony szempontjából lényeges adatait. A rögzített személyes adatok egy részét - név, társadalombiztosítási és adószám, magánnyugdíj-pénztári tagság, gyermekek száma - a vállalat az adóhivatalnak köteles jelenteni. Az APEH-nek benyújtott adatlap tartalmazza a munkavállaló munkakörét és besorolási bérét is.

Már a munkaszerződés megkötésekor, de legkésőbb a munkába lépést követően harminc napon belül írásos tájékoztatást kell kapnunk a munkarendről, a jövedelem egyéb elemeiről (túlóra, béren kívüli juttatások), a bérfizetés napjáról, a rendes szabadság mértékének számítási módjáról és kiadásának szabályairól.

A belépést megelőző tájékoztatás fontos része a felmondással kapcsolatos információ, akárcsak az: van-e érvényes kollektív szerződés, működik-e üzemi tanács és helyi képviselettel rendelkező szakszervezet. A munkaköri leírásban a munkaadó részletezi a feladatokat, illetve a munkakörhöz szükséges iskolai végzettséget is feltüntetni. Ha a munkavégzés külföldön történik, az alkalmazottat előzetesen tájékoztatni kell a külföldi munkavégzés pontos helyéről, időtartamáról, a díjazásról, költségtérítésekről és a hazatérés szabályairól, feltételeiről. Munkaszerződés létesítésekor feltétlenül ellenőrizzük, hogy a munkavégzés helyéhez milyen bejegyzés került.

A munkába járás költségeit a munkaadó jogszabály szerint köteles megtéríteni, ám változó munkavégzési helyszín esetén automatikusan nem jár többlettérítés, erről a munkaszerződés megkötésekor külön kell megegyezni. Szintén különalku tárgya a saját gépkocsi használatának megtérítése.

A munka törvénykönyve lehetőséget ad arra, hogy telephelyváltás esetén a cég a munkaszerződés módosítása nélkül megváltoztassa a munkavégzés helyét. Az alkalmazott ezt csak akkor köteles elfogadni, ha a napi munkába járás így sem vesz igénybe többet másfél óránál, illetve a tízévesnél kisebb gyereket nevelő szülők esetében maximum egy órát.

A kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálatot célszerű már a munkaszerződés megkötése előtt elvégeztetni. A munka törvénykönyve arra kötelezi a munkaadót, hogy a munka- és tűzvédelmi előírások ismertetéséről az első munkanapon gondoskodjon, enélkül ugyanis önállóan semmilyen munkát nem végezhetünk.

Ha végre elérkezett az első fizetés napja, ne elégedjünk meg a kézbe csúsztatott pénzzel: az átlátható, világos bérjegyzékből magunk is meggyőződhetünk arról, milyen jogcímen, mekkora összegeket vontak le tőlünk. A www.magyarorszag.hu internetes portál ügyfélkapuján keresztül pedig azt is leellenőrizhetjük, bejelentettek-e minket, s ha igen, mekkora bérrel, mennyi járulékot fizetnek utánunk.

Forrás: Népszabadság

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >>

Készítse el cégbemutatóját portálunkon >>