Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Simor megszüntetné a minimálbért

2008.04.25.

MNB elnökök szerint a kiadások csökkentésre lenne szükség.

A foglalkoztatás növelésére, adóreformra és egy új, kis létszámú testületre lenne szükség, amely ellenőrzi és auditálja a kormány által benyújtott költségvetési tervezeteket - ebben egyetértet Bod Péter Ákos, Surányi György, Járai Zsigmond korábbi, és Simor András jelenlegi jegybankelnök a XXI. Század Intézet kerekasztal-beszélgetésén.

Krízis most nem, stagflációs veszély viszont fenyegeti a magyar gazdaságot - mondta Bod Péter Ákos, az MNB volt elnöke. A hozzánk mérhető országokkal összevetve egyértelmű, hogy a gazdaságunk zötyög. Félő, hogy ez az állapot tartós is lehet, miközben olyan adósságteher van rajtunk, hogy adósságspirál is kialakulhat. Gyorsuló ütemben vesztünk pozíciót a környezetünkhöz képest.

A gazdaságpolitikai helyzet nem csak a politikusok sara, hanem a lakosságé is - mondta Bod. A politikusok meg akartak felelni a gazdasági analfabéta lakosság elvárásainak, ma ugyanis Magyarországon milliók nem látják az összefüggést az adók és az állami kiadások között. Változtatni kell – annak ellenére, hogy az emberek elutasították a rosszul előkészített reformokat – de ez az elutasítás nem vonatkozhat minden változásra.

Gazdasági és szociális válság van Magyarországon, ennek jeleit csak azért nem érezni, mert uniós tagok vagyunk - szögezte le Járai Zsigmond. Valós reformokra lenne szükség egy felelős kormánnyal - tette hozzá. Az adóreform elkerülhetetlen, ennek első lépése azonban az állami kiadások csökkentése kell hogy legyen, illetve a korrupció visszaszorítására lenne szükség, szigorú börtönbüntetésekkel.

Járai szerint egymillió új munkahelyre lenne szükség a magyar gazdaságban, ugyanis csak így valósítható meg a 70 százalékos foglakoztatás. Az állami újraelosztást a jelenleg 50 százalékról a GDP 40 százalékára kell mérsékelni, közvetlen célként pedig a jelenlegi hiány helyett két százalékos államháztartási többlettel kell gazdálkodni a költségvetésnek minden évben.

Növekedési bajok vannak, a magyar gazdaság lemarad a régióhoz képes - ez mindenkit frusztrál - mondta Simor András, az MNB jelenlegi elnöke. Új közgondolkodásra és új közpénzügyi csomagra van szükség. A foglalkoztatás ösztönzése kapcsán az MNB elnöke megjegyezte, hogy hiba volt a minimálbér bevezetése, ezért azt csökkenteni, illetve megszüntetni kell, ugyanis ez a foglakoztatás korlátja.

A családtámogatásoknál és az agrártámogatásoknál a rászorultságot jobban kell érvényesíteni. A nyugdíjkasszának önfinanszírozóvá kell válnia, ehhez a nyugdíjkorhatár további emelésére van szükség. Az önkormányzati rendszerünk fenntarthatatlan, a 3200 testület integrálására lenne szükség. Magyarországon egyes termékek szolgáltatások - áram, gáz vezetékes telefon - 15-20 százalékkal magasabbak, mint Európában. Simor szerint korlátozni kell állami és önkormányzati áremeléseket is.

Nincs válság, ezt a konvergencia programnak köszönhetően elkerülte a válságot az ország, de ez kevés - fogalmazott Surányi György. Alapvető fordulatra van szükség a gazdaságban, a reformokat annak ellenére kell azonnal megkezdeni, hogy az rövidtávon nem segít a nagyon alacsony gazdasági növekedésen.

Nincs értelme bonyolult törvényeknek, ezzel szemben felelős politikusokra lenne szükség. Ennek ellenére értelmes és szükséges egy kis létszámú hivatal felállítása, amely minősítené a kormány által készített éves költségvetést, illetve a választások előtt minden aspiráló párt gazdasági programját. Adóreform kapcsán Surányi elmondta, hogy az üzleti szféra adóját átcsoportosítaná a fogyasztási és vagyonadókra. Ám a kiadási oldal csökkentésével az adóterheket magát is csökkenteni lehet.

Infláció csökkentése csakis összehangolt fiskális és monetáris politikával lehetséges. Az újraelosztás csökkentése az inflációs várakozásokat csökkenti. Ahhoz, hogy a monetáris politika le tudja horgonyozni az inflációt, reálértelemben forintfelértékelődésre van szükség, ám a felértékelődésnek nem lehet alapja az "orbitális kamatkülönbség"; ellenkező esetben az alacsony infláció elfolytja a gazdasági növekedést.

Az euró bevezetésén akkor érdemes elgondolkodni, ha a reálkonvergenciában is érdemi előrelépés következik be, vagyis nem csak a maastrichti mutatókban.

Forrás: Napi Gazdaság

Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Hitel és Befektetési megoldások! >>

Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >>

Számviteli és egyéb szabályzatok elkészítése >>

Linkweb - Készítse el cégbemutatóját portálunkon >>

Hatékony üzleti honlapokat készítünk megfizethető áron >>