|
||||||
Képtelen helyzetben a tévészervizek2008.04.07. A tévék szervizelésével foglalkozó vállalkozók száma egyre csökken. Szakértők szerint csak hullámvölgyben vannak a cégek, a szakemberek azonban nem látják ennyire derűsen jelenlegi helyzetüket. Többen feladják a szakmát, mert kilátástalannak érzik helyzetüket. "A legnagyobb probléma az, hogy már húszezer forintért lehet tévét venni. Két év múlva ugyan tönkre megy, de az emberek inkább újat vesznek, minthogy ötezer forintért javítassák a régit" - mondta kérdésünkre egy fővárosi tévészerelő. Szerinte régebben inkább a minőségi alkatrészekből összeszerelt tévék fogytak, mára viszont inkább az olcsóság a fő szempont. A vállalkozó szerint a lapos képernyős, LCD és plazmatévék sem kivételek ez alól. "Maximum két-három évig működnek, és ha közben megsérül a kijelzőjük, az egészet ki kell cserélni, ami szintén nem olcsó mulatság. Az új kijelzők ára negyven és százezer forint között mozog" - mondta a vállalkozó. Sokan nem tudják, de a trendi tévék kétszer annyi energiát fogyasztanak, mint a régi képcsövesek -200-250 watton üzemelnek. Közben egyre kevesebben foglalkoznak tévészereléssel, mert nincsen munka, így a tévészerelők körében nem beszélhetünk konkurenciaharcról.
"Saját műhelyem van, de nem tervezem fejleszteni. Így is szerencsésnek mondhatom magam, amiért nem kell bérleti díjat fizetnem, azt egyszerűen nem tudnám kitermelni" panaszkodott a vállalkozó, hozzátéve, hogy hetente átlagosan két tévé javításával bízzák meg, jobb hetekben - ami egyre ritkább - viszont akár ötöt-hatot is leadnak nála. A cégvezető elmondta, hogy sok kollégája inkább beáll egy céghez dolgozni, és csupán másodállásban végzi eredeti szakmáját. Szerinte régen nem azok az idők járnak, amikor a tévészerelőt házhoz hívták, és "negyvenes izzó fényében, billegős asztalon" kell megszerelnie a készüléket. "Inkább elhozom a készüléket, és vissza is szállítom, mert fontos, hogy megfelelő körülmények között dolgozhassak" - mondta a cégvezető, aki ingyen szállítja házhoz a készülékeket. A vállalkozó 1989-ben kezdte pályáját, a gödöllői Gelkánál szerezve gyakorlatot. Néhány évvel később megalapította bt-jét, ami később kft-vé alakult. "Már ekkor tapasztaltam, hogy igény van tévéantennák javítására és újak telepítésére is, így kibővítettem tevékenységi körömet" - mesélte a cégvezető, hozzátéve, hogy 2002-ben egyéni vállalkozóként nyitott saját tévé és antennaszervizt. A Gelkát, más néven Gépipari Elektromos Karbantartó Vállalatot 1960-ban alapította a Kohó- és Gépipari Minisztérium a kormány Gazdasági Bizottságának döntése alapján. Feladata volt, hogy az előtte működő Ravel (Rádió Vételtechnikai Vállalat) jogutódjaként, valamint az addig önállóan működő gyári márkaszervizeket egyesítve lássa el az elektromos tartós szükségleti cikkek garanciális, illetve garanciaidőn túli javítását és karbantartását. "Rendelkezem mindazon műszerekkel és dokumentációval, melyek a mai modern készülékek javításához szükséges. Szerződött partnere vagyok az egyik legrégebbi magyarországi televíziógyárnak, Orion amely ma már a készülékek forgalmazásával is foglalkozik. Ezeknek garanciális és garanciaidőn túli javítását is vállalom" - mondta a vállalkozó. Szerinte sok esetben olyan készülékek is kukába kerülnek, melyeket még érdemes lenne megjavítani.
Fejes János, az Elektronikai Szervizek Országos Egyesületének (ESZOE) elnöke kérdésünkre elmondta, hogy céljuk többek között a híradástechnikával és háztartási gépek javításával foglalkozó szervizek érdekvédelmének elősegítése, valamint szakmai konzultációk és továbbképzések szervezése. "Öt-hat évvel ezelőtt úgy gondoltuk, hogy érdemes lenne összefogni a szervizeket, és egy havi szakmai magazint is indítottunk, Műszaki Hiba néven. A lap most ezer példányban jelenik meg" - mondta Fejes, aki hozzátette, hogy hivatalosan száz tagjuk van, de legalább még kétszázan rendelik folyamatosan lapjukat. Az elnök elmondta, hogy egy országos szervizhálózat létrehozását tervezik, melybe három-négyszáz vállalkozót szeretnének bevonni. "Ha húsz kilométerenként tudnánk szervizeket létesíteni, a vállalkozók és a fogyasztók is jól járnának"- emelte ki Fejes. Egyre jellemzőbb hogy a híradástechnikai és az informatikai cégek összefognak, hiszen a mai elektronikus műszerek egyre inkább rendelkeznek informatikai háttérrel.
"Tanfolyamokat szervezünk tagjaink számára, hogy egyre többen tanulhassák meg az új technológiai változásokat. Nem hiszem, hogy megszűnne a szakma, sokkal inkább átalakul" - mondta a szakember. A szervizek számának csökkenése, nem csak itthon tendencia. Jellemző volt ez Németországban is, ahol húszezer szervizcégből öt-hat év alatt csupán kétezer maradt. A fővárosi és vidéki cégek között lényeges különbségek vannak. "Sokan nem vállalnak be garanciális szereléseket, mert úgy is van munkájuk, ha tízezer forintos kiszállási díjjal dolgoznak, mások viszont hiába vezetnek be kedvezményeket, ennek ellenére sem kapnak elég munkát. Piacgazdaságban élünk" - emelte ki Fejes, majd hozzátette, hogy áprilisban terveznek bevezetni egy központi adatbázist, melyhez minden tag csatlakozhat. "Tapasztalataink szerint a szakemberek kedvezően fogadják az új rendszert, bár árat még senkinek nem tudunk mondani. Összességében megállapítható, hogy a szakma egy hullámvölgyből kezd kitörni" - fejezete be Fejes. Egyetért ezzel Szűcs György is, aki arra figyelmezet, hogy a vállalkozóknak ki kell bővíteniük szolgáltatásaik körét, mert televíziószerelésből már nem lehet megélni. Kibővített tudást igényel a különböző vezérlőegységek beszerelése és a rendszerek finomra hangolása, hiszen a modern technológiák alapos ismerete nélkül nem kap elég megrendelést a cég. A magas kvalifikáció nélkülözhetetlen, a gelkák ideje lejárt-szögezte le Szűcs. Fontos összekötő kapocs az informatikai háttértudás is. Gombamód nőnek a szállodák és konferenciaközpontok, melyek elektronikai és informatikai hálózatának kiépítése a műszaki szakemberek feladata. "A szocialista rendszerben például a cipészek éltek át nehéz időket, de mára ez is a reneszánszát éli, és nem csak cipőviselési, de egészségügyi szempontból is. Ezt a változást kell figyelembe venniük a tévészerelőknek is" - tette hozzá Szűcs. Forrás: Vállalkozói Negyed Tippek! Hitel és Befektetési megoldások! >> Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >> Számviteli és egyéb szabályzatok elkészítése >>
Tudta Ön?Az alábbi pályázati lehetőségekre szeretnénk felhívni a figyelmét |