|
|
Női munkavállalók, kismamák munkavégzése 2017
Tisztelt Cégvezető!
A női munkavállalók védelme 2016-ban is fontos része a Munka törvénykönyvének. A női munkavállalókra vonatkozó munkavégzési könnyítések főképpen akkor kapnak jelentőséget, ha teherbe esik a munkavállaló, hiszen akkor nem könnyű ezzel az állapottal összeegyeztetni a munkába járást és munkavégzést. A nőknek nehezebb az elhelyezkedés és a megfelelő munkahely megtalálása is. Ha gyermeket várnak, még komplikáltabbá válnak a dolgok és a munkafeltételek sem biztos, hogy megkönnyítik egy nő, illetve egy anya mindennapjait. A munkatörvénykönyve viszont tartalmaz könnyítéseket a nőkre nézve a munkaviszony fennállása alatt.
A Munkatörvénykönyve védelemben részesíti a nőket és a fiatal munkavállalókat is, azonban most kizárólag a női munkavállalókkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat fogjuk átnézni. A törvény a várandós nőket védi azzal, hogy éjszakai műszakba beosztani kismamát nem lehet egészen addig, míg a gyerek három éves nem lesz. (ez a szabály vonatkozik azokra is, akik egyedül nevelik a gyereket, vagyis még a férfiakra is) Ez a szabály annyira szigorú, hogy a munkáltató még akkor sem dönthet másként, ha az anya bele is egyezne az éjszakai munkavégzésbe! (ezáltal a visszaélés lehetősége kizárt) A rendkívüli munkavégzésre, vagyis a túlórázásra sem lehet rákényszeríteni egy kismamát a gyerek hároméves koráig, ugyanúgy, ahogyan készenlétre sem. Egy készenlét, vagy egy túlóra nem egyeztethető össze egy kisgyermeket nevelő anyuka számára, ez egyértelmű. Az egyenlőtlen munkabeosztás már lehetséges egy kismamának is, ha kikérték a beleegyezését. A munkáltatónak írásbeli nyilatkozatot érdemes kérnie a kismamától, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy nem a szokásos munkaidőben járjon dolgozni. A heti pihenőnapjai viszont nem lehetnek egyenlőtlenek még ennek ellenére sem. Ha a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló pl. az apuka, akkor már elképzelhető a készenlét és a túlóra, ha az apuka beleegyezett ebbe.
Az átirányítás, kiküldetés, és kirendelés is másképp alakul az anyák esetében, mint a többi munkavállalónál. A nőket nem lehet másik településre küldeni dolgozni, míg a gyereke 17 éves nem lesz, ha egyedül neveli; vagy ha szüleit gondozza, de a terhes kismamát (szintén a gyerek hároméves koráig) sem lehet erre kötelezni. A kismamákat védi, hogy az egészségi állapotának megfelelő könnyített munkára lehet csak befogni, de fel is lehet menteni a munkavégzés alól, ha nem tudnak ilyen munkát adni neki. Pl., ha eddig éjszaka is be volt osztva, és kiderül, hogy terhes, akkor már olyan munkát kell adni neki, amiben nem kell éjszaka is dolgoznia. További előny, hogy a régi bért kell megkapnia még akkor is, ha részmunkaidőre módosult a munkaideje, vagy több műszakos volt, de most már egy műszakos lett stb. Ebben az esetben a törvény nagy igyekezetet vár el a munkáltatóktól, mivel a kismama, ha nem fogadja el a felajánlott könnyebb munkakört, akkor sem hagyható a régi munkaidőbeosztásában-munkakörében, hanem többféle alternatívát kell mutatni neki, hogy el tudja dönteni, mi a legmegfelelőbb számára, míg a kismama pedig együttműködésre köteles. A felmondással szemben az új munkatörvény is védelmezi a terhes nőket, a szülési szabadságon lévőket és a fizetés nélküli szabadságosokat, akik a gyermek miatt kérték a szabadságot. (a gyerekápolási fizetés nélküli szabi alatti védelem csak az anyát illeti meg)
Korábban is védte a tv. a lombikbébi programos nőket, ez most sem változott, viszont már nem időkorlát nélkül, csupán fél évig, attól a naptól kezdve, ahogy belekezdett a programba. Ami még fontos változás a korábbiakhoz képest, hogy korábban nem volt jelentősége annak, hogy a munkáltató tudott e a terhességről, vagy a lombikbébi-programról (hiszen volt és van, aki nem szeretné tudatni, hogy lombikbébi programon vesz részt, azok szabadságot vesznek ki míg elmennek a kezelésre, így a munkáltató nem feltétlen tud róla, hogy lombikbébi programon vesz részt, pedig járna nekik a munkavégzés alóli mentesülés erre az időre). Az új szabályok szerint a védelem – mindkét esetben –csak akkor illeti meg a nőket, ha erről tájékoztatta a munkáltatóját. Ha tehát nem tájékoztatta és felmondtak neki, nem lesz jogellenes a felmondás, tehát nincsenek a jogellenes felmondásnak következményei.
Szabadság: A nők szabadságszámításánál munkában töltött időnek minősül a szülési szabadság, és a gyermek gondozás miatti fiz.nélküli szabi első hat hónapja is. Az új tv óta a pótszabadság is módosult, hiszen korábban csak a nőnek járt, de most már az apa is kapja a pótszabadságot, mivel az Eu-s jogszabályokkal ellentétes volt ez a korábbi jogszabályi előírás. 16 évnél fiatalabb gyerek után 2 nap, kettő gyerek után 4, és ha ennél is több gyermek van, akkor összesen hét jár. (addig az évig számítandó a gyermek, amikor tölti a 16-ot; fogyatékos gyermekeknél +2 napot kell számolni a fentiekhez). A szülési szabadság 24 hét, amiből két hetet mindenképpen ki kell venni! (örökbefogadáskor is jár). Négy hét a szülés előtt -re kell essen, úgy kell kivenni. A fizetés nélküli a gyerek harmadik évéig jár, de személyes gondozás céljából 10 éves korig kérelmezhető a gyes folyósítása alatt.
Ha a kismama a szülés után hamar vissza akar menni dolgozni, akkor megadatik neki egy olyan munkaidő kedvezmény, hogy a szoptatás első félévében napi 2X1 óra, a 9. hó végéig napi egy óra rendelkezésre állási mentesség illeti meg. A nők általában igénybe veszik azt a lehetőséget is, ha mondjuk idős édesanyjukat kell ápolniuk, hogy két évre fizetés nélkülire mennek. (bár ez nem csak a nőket illeti meg, de inkább náluk a gyakoribb). Forrás: Mixin 2017.04.12. Tudta Ön?Az alábbi pályázati lehetőségekre szeretnénk felhívni a figyelmét |