Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Komoly veszélyek a kormány adóterveiben - mutatjuk a részleteket

A kisvállalkozók tételes adója − a törvényjavaslat jelenlegi formájában − rendkívül versenyképes az evával, de főként a nem egyszerűsített adózással szemben. A kisvállalati adó választását azonban többször is alaposan meg kell gondolnia a kkv-nak, ott jóval több a buktató − már ha elfogadja a parlament a nyár elején kapkodva beterjesztett adócsomagot.

Telitalálat a kisadózó vállalkozások tételes adója a jelenlegi adószabályokkal szemben, de még az evával szemben is tisztes adóelőnyt biztosít a mikrovállalkozások számára − mondta Szalai János, a PMX Consulting Group vezetője. A tételes adót egyéni vállalkozók, cégek, kkt.-k, bt.-k választhatják − amennyiben legalább egy alkalmazottat foglalkoztat a cég −, legalábbis a szavazásra váró kormányjavaslat szerint, amit a nyári szünet előtt terjesztettek be. A javaslat szerint a hatmillió forintos éves jövedelemig havi 50 ezer forint tételes adó befizetésével minden korábban fizetett adót és járulékot letudhat a mikrovállalkozás (a helyi iparűzési adót és az áfát nem számítva).

A PMX Consulting számításai szerint a jelenlegi szabályok szerint hatmillió forint alatti éves jövedelem esetén egymillió forintos vállalkozói költséget feltételezve az összes adókötelezettség mintegy kétmillió forintra rúg. Ezzel szemben a tételes adó szabályai alapján az adókötelezettség kimerül a havi 50 ezer forintokban és az az éves 120 ezer forintos iparűzési adóban, vagyis 720 ezer forint az adóteher. Az adótanácsadó számításai szerint így az adóelőny 1,3 millió forint, ám a költségek növekedésével ez értelemszerűen csökken. Még hárommillió forintos költség mellett is 563 ezer forinttal kevesebb éves adót kell fizetni, az 50 százaléknál magasabb költséghányadnál viszont már eltűnik a különbség. Ugyanakkor, ha a vállalkozó saját magán túl további alkalmazottat is bejelent, akkor ezen alkalmazott után már fizetni kell a személyi jövedelemadót, a tb-járulékot, ráadásul ezzel eltűnnek az adminisztrációs előnyök is.

A tételes adó kevés hátrányai között említendő, hogy a tételes adózó által kibocsátott számlát a befogadó (megrendelő) nem számolhatja el költségként − ami 10-15 százalékkal drágább megoldást jelent egy olyan vállalkozóval szemben, amely a jelenlegi szabályok szerint adózik. Az átlépés előtt a kisadózók tételes adóját választó mikrovállalkozásnak a cégben − sokszor csak papíron − felhalmozott, ki nem fizetett jövedelmek után osztalékadót kell fizetnie, ami egyszeri több százezer vagy akár milliós tételt jelent. (Hasonló szabály vonatkozott az evába belépőkre, így ez a megoldás nem meglepetés.) A könyvelést az adózó megússza egy áfaanalitikával, a bevételek, kiadások nyilvántartásával, és mentesül a bérszámfejtéstől is − már ha magán kívül nincs alkalmazottja. Az említett hátrányok ellenére a tételes adózás lényegesen kedvezőbb a jelenlegi adózásnál, illetve az evánál is − elsősorban az alacsony anyagköltséggel dolgozó cégek esetében − vélekedett Szalai.

Nem ilyen egyértelmű a kkv-kat célzó kisvállalati adó (kiva), amelyet a 25 főnél kevesebbet foglalkoztató, legfeljebb 500 millió forint éves árbevételű cégeknek jelenthet alternatívát a jelenlegi adózással szemben. Az adó alapja a cég éves pénzügyi vagyonváltozása, illetve személyi jellegű ráfordítások, ezek után 16 százalékos adót kell fizetni. Az adóval kiváltható társasági adó, a szociális hozzájárulási adó (munkáltatói tb-járulék), a szakképzési hozzájárulás, az osztalék utáni eho. Továbbra is fizetni kell szja-t, az egyéni járulékokat, áfát.

Míg a mikrovállalkozások tételes adójánál akár 25 százalékos adóteher-csökkenés is elérhető, a kiva esetében ez alig két-három százalék. A nagyobb előny szintén az alacsony költségű cégeknél jelentkezik − ez százmillió forintos éves jövedelem esetén hárommillió forintot tesz ki, egy nagyobb, 450 milliós árbevételű cégnél azonban az így elérhető éves adóelőny elérheti a kilencmillió forintot. A hátrányok azonban jóval szembetűnőbbek: a kiva választásakor a társasági adóban a jogutód nélküli megszűnésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, vagyis a tartozásokat rendezni kell, ami már önmagában nem egyszerű megoldás a sok esetben a túlélésért küzdő cégek esetében.

A jelenlegi elképzelések szerint az elhatárolt veszteségből évente 20 százalékot elszámoltnak tekintenek a kiva hatálya alatt, vagyis kétszer meg kell gondolnia a cégnek a váltást, ha fel nem használt elhatárolt vesztesége van a könyvekben. Tovább rontja a helyzetet, hogy ez esetben a fejlesztési tartalék teljesen elvész − így ez a szabályozás kifejezetten beruházásellenes, ami újragondolásra késztetheti a kormányt.

A kiva hatálya alól automatikusan kiesik az a cég, amelynek létszáma meghaladja a 26 főt vagy az árbevétele az évi 500 millió forintot, ráadásul a beterjesztett szabályok szerint a kiva hatálya alatt megszerzett tárgyi eszközökre nem érvényesíthető az értékcsökkenés, ha a cég visszatért a társasági adó hatálya alá. Ez a passzus egy újabb olyan tétel, ami gátolja a fejlesztést, a beruházást. Hasonló a helyzet a költségekkel: az adóalanyiság alatt keletkező minden költséget elszámoltnak kell tekinteni.

A kisvállalkozók tételes adójának alakulása ( millió forint)
Árbevétel 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Összes költség (hipa és bérek nélkül) 0,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5
Kisadózó nettó jövedelme 4,78 4,28 3,78 3,28 2,78 2,28 1,78 1,28 0,78 0,28
Normál adózó nettó jövedelme 3,29 2,97 2,66 2,34 2,03 1,17 1,4 1,08 0,77 0,84
Nettó jövedelemkülönbség 1,48 1,3 1,11 0,93 0,74 0,56 0,37 0,19 0 −0,57
Forrás: PMX Consulting Group

Nincs fedezet A kormány által javasolt adócsomag összesen 300 milliárd forintnyi bevételcsökkenéssel jár, ebből mintegy százmilliárd forintos kiesést jelent az 55 éven felüliek, a fiatalok, a tartós munkanélküliek, illetve a gyermeknevelésből visszatérők tb-járulékának részleges elengedése , a két vállalkozói adó kétszázmilliárd forintot tesz ki. Tovább rontja a helyzetet, hogy a kormány túlzóan optimista makropályára építette a 2013-as költségvetést, amely újabb százmilliárdos rést üt a szeptember végén elfogadandó büdzsén. Az adóprogram beterjesztésekor a kormány az így keletkező bevételek ellentételezéséről nem gondoskodott.

2012.09.13.

Forrás: Adófórum >>

Jó tudni!

  • Akarsz több látogatót a honlapodra?
    Szeretnéd a konkurenciát megelőzni a Google találati listán?
    Tekintsd meg ajánlatunkat! >>
  • Gondolj már most az ajándékozásra!
    Születésnapra, névnapra, házasági évfordulóra, karácsonyra az
    érme a legszebb ajándék!
    Tekintsd meg ajánlatunkat! >>

  • Tudtad, hogy több százezer forint bírságot fizethetsz?
    A vállalkozás vezetője a felelős, a szabályzatok elkészítéséért!
    Készíttesd el szabályzataid, mielőtt százezreket fizetsz az APEH -nek!
    Tekintsd meg ajánlatunkat! >>

Mi az előnye, ha nálunk könyveltetsz? >>
Tekintsd meg a könyvelési árainkat >>