Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Vezető tisztségviselőkre vonatkozó új szabályok

2012. március 01. napjától jelentősen változik, egyben szigorodik a vezető tisztségviselői tisztség betöltését kizáró gazdasági jogi szabályozás. Az alábbi írás e változásokról kíván rövid áttekintést adni.

Tartalmát tekintve nem változik az a rendelkezés, mely szerint nem lehet gazdasági társaság vezető tisztségviselője az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól nem mentesült, ugyanígy az sem, akit jogerős bírói ítélettel a vezető tisztség gyakorlásától eltiltottak, valamint akit valamely más foglalkozástól tiltottak el jogerős bírói ítélettel, az abban megjelölt tevékenységet főtevékenységként folytató gazdasági társaságban e tilalom hatálya alatt. E tekintetben viszont változás, hogy amíg ma elegendő, hogy a fentiekkel ellenkező helyzetéről a gazdasági társaság cégbejegyzési-, vagy változásbejegyzési eljárásában az új vezető tisztségviselő nyilatkozik, addig márciustól az illetékes cégbíróság a fenti kizáró okok fennállásának ellenőrzése céljából a cégnyilvántartásba bejegyzett adatok bűnügyi nyilvántartási rendszerrel való összevetését kezdeményezheti.

A vonatkozó szabályok szigorítását mutatja továbbá, hogy a cég megszüntetésére irányuló megszüntetési eljárás során törölt gazdasági társaság cégjegyzékből történő törlését követő eddigi 3 év helyett idén márciustól 5 évig nem lehet más gazdasági társaság vezető tisztségviselője az a személy, aki a megszüntetési eljárás megindításának időpontjában, a törlés évében, vagy a törlést megelőző évben a gazdasági társaságnál vezető tisztségviselő volt. Fontos módosítása a gazdasági társaságokról szóló törvény vonatkozó rendelkezésének, hogy a fenti szabály nem csak a megszüntetési eljárással érintett gazdasági társaság vezető tisztségviselőire, de annak kizárólagos, vagy többségi befolyást biztosító részesedéssel rendelkező tagjaira is vonatkozik majd. Ugyancsak elzárja idén márciustól a törvény a vezető tisztségviselői tisztség betöltésétől azt a személyt, akinek - mint a jogutód nélkül (korábbi szabályozás szerint felszámolással) megszűnt gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselőjének, kizárólagos vagy többségi befolyást biztosító részesedéssel rendelkező tulajdonosának - felelősségét a jogutód nélküli megszüntetést eredményező eljárás során ki nem elégített követelésekért a bíróság a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény vagy a cégtörvény (korábbi szabályozás szerint csak a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény) alapján indított eljárásban jogerősen megállapította, és a jogerős bírósági határozat szerinti helytállási kötelezettség alapján a fizetési kötelezettségeit nem teljesítette.

A fenti módosításokon túlmenően új esetkörökkel is bővült a kizáró rendelkezések köre. Így szintén nem lehet gazdasági társaság vezető tisztségviselője, akivel szemben a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárásban pénzbírságot szabott ki, és jogerős bírósági határozat szerinti fizetési kötelezettségét nem teljesítette, vagy az a gazdasági társaságtól megváló tag, aki a tagsági jogviszonya megszűnésétől számított ötéves jogvesztő határidőn belül a társaságnak harmadik személlyel szemben fennálló, a tagsági jogviszony megszűnése előtt keletkezett tartozásáért nem áll helyt. Ez utóbbi esetekben a tisztség betöltésére vonatkozó tilalom időtartama szintén 5 év, melynek kezdő időpontját az érintett személy ellen folytatott végrehajtási eljárás eredménytelenségétől kell számítani.

Ugyan nem konkrétan a vezetői tisztség betöltésével, vagy annak kizárásával kapcsolatos, de azzal szorosan összefüggő új intézményt, az adóregisztrációs eljárás, melynek szabályait az állami hatóság idén január elsejétől alkalmazza. A vonatkozó új rendelkezések értelmében az új gazdasági társaság bejegyzésekor kiadásra kerülő adószám megállapítását megelőzően megvizsgálja, hogy fennáll-e az adószám megállapításának valamely akadálya. Ennek keretében az adóhatóság az adószám megállapítását megtagadja, ha a bejegyeztetni kívánt gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének, képviseletre jogosult tagjának, vagy az 50 százalékot meghaladó mértékű szavazati joggal, vagy minősített többségű befolyással rendelkező tagjának 180 napon keresztül folyamatosan fennálló 15 millió forintot meghaladó adótartozása van, vagy ez a személy olyan gazdasági társaság jelenlegi, vagy volt vezető tisztségviselője, vagy tagja, amely az adószám megállapítása iránti kérelem benyújtásának napján 180 napon keresztül folyamatosan fennálló, 15 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkezik. Ugyancsak az adószám megállapításának megtagadását eredményezi, ha a bejegyeztetni kívánt cég vezető tisztségviselője, képviseletre jogosult tagja, vagy az 50 százalékot meghaladó mértékű szavazati joggal, vagy minősített többségű befolyással rendelkező tagja olyan gazdasági társaság volt vezető tisztségviselője, vagy volt tagja, amely az előző 5 éven belül 15 millió forintot meghaladó adótartozással jogutód nélkül szűnt meg, vagy adószámát annak felfüggesztését követően jogerősen törölték.

A fenti rövid összefoglalás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelkeltő és tájékoztató céllal készült, amely így nem minősül jogi tanácsadásnak.

Dr. Gonda Sándorügyvéd

2012.01.23.

Forrás: Ügyvezető >>

Jó tudni!

  • Ne szalaszd el a gázolaj jövedéki adójának visszaigénylését!
    Vállaljuk a gázolaj jövedéki adó visszaigénylést és az adóbevallás elkészítését!
    Tekintsd meg ajánlatunkat! >>
  • Tudtad, hogy több százezer forint bírságot fizethetsz?
    A vállalkozás vezetője a felelős, a szabályzatok elkészítéséért!
    Készíttesd el szabályzataid, mielőtt százezreket fizetsz az APEH -nek!
    Tekintsd meg ajánlatunkat! >>

Mi az előnye, ha nálunk könyveltetsz? >>
Tekintsd meg a könyvelési árainkat >>