Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Nézzünk utána üzleti partnereinknek

2008.02.26.

Évről-évre növekszik a megszűnő társaságok száma, az pedig, aki bajba került vállalkozással köt üzletet saját cégét is veszélyeztetheti. Éppen ezért nem árt alaposan ellenőrizni az új megrendelőket, de a régi partnerek szúrópróbaszerű vizsgálata is ajánlott lehet.

A Creditreform statisztikai jelentése szerint a végelszámolások, csődeljárásokról és felszámolási eljárások száma együtt közel 4,5 százalékkal volt magasabb tavaly, mint 2006-ban. Tavaly egy csődöt kezdeményeztek, a felszámolások száma 9722 volt, és 5907 végelszámolást indítottak. Mint a csődeljárások száma mutatja, a kintlévőségek kapcsán a felek szinte soha nem tudnak megegyezni, miközben a felszámolások során a hitelezők és a szállítók gyakorlatilag semmit nem kapnak vissza. Éppen ezért sem mindegy, kivel kötünk üzletet, illetve érdemes időnként a korábbi partnereket is ellenőrizni.

A legegyszerűbb módon az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium ingyenes céginformációs honlapja, a www.cegjegyzek.hu használatával tudunk utána nézni a partnereknek. A január óta működő céginformációs szolgálat révén megtudhatjuk az egyes gazdasági társaságok fennálló vagy törölt cégjegyzékszámát, nevét, székhelyét, telephelyét, fióktelepét, főtevékenységét, jegyzett tőkéjét, adószámát, továbbá azt, ha felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt áll.

Az IRM által működtetett honlap használata elősegítheti, hogy az üzletfelek tájékozódjanak a partnercég létezéséről, jogszerű működéséről, a nevében eljáró ügyvezető (képviselő) személyéről és egyéb közhiteles adatokról, sorolhatók az érvek a januárban indult szolgáltatás mellett. Ennek köszönhetően megelőzhető például, hogy nem létező cég nevére kössenek szerződést, vagy arra jogosulatlan személy járjon el az adott gazdasági társaság ügyében. A rendszerben a hét első napján frissített adatként kereshetők meg az aktuális cégjegyzékadatok, illetve bizonyos csoportosított céginformációk. A hozzáférés joga azonban nem terjed ki a cégjegyzéki adatok egészére, illetve azok nagy részének megismerésére; ehhez a minisztériummal kell szerződést kötni. Így például az éves beszámolók sem tartoznak az ingyenes információk közé.

Egyes szakértők szerint a térítésmentesen hozzáférhető cégadatok szerepet játszhatnak a körbetartozások csökkentésében, hiszen az adott vállalat legfontosabb aktuális adatai mellett megtudható az is, ha az adott cég felszámolás vagy végelszámolás alatt áll.

Mások szerint viszont az IRM nyilvántartása nem ad teljes képet a cégekről, csupán szemezget a rájuk vonatkozó adatok közül. Emiatt egy kicsit olyan, akár egy cégbizonyítvány. Azaz nincsenek benne az alapítástól kezdődően az adatok és változások, mint a cégmásolatban, és nem is az aktuális adatokat tartalmazza, mint a cégkivonat.

Abban a szakemberek többsége egyetért, hogy amennyiben az IRM ingyenes adatbázisánál pontosabb adatokat szeretnénk, akkor célszerű igénybe venni egy céginformációs szolgáltató vállalkozás segítségét, amely segít felmérni a partnerekkel kapcsolatos kockázatokat.

Az ingyenes céginformációk kétséget kizáróan jelzés értékűek lehetnek és utalhatnak a nemfizetés kockázatára - így többek között arra, ha végrehajtási eljárás vagy felszámolás alatt áll a társaság, az adószámát felfüggesztették, vagy a tulajdonos üzletrésze foglalás alatt van. A körbetartozást kiváltó okok ("felém sem fizet a megrendelőm", szándékos megtévesztés, vagyon-és likviditás hiánya) megszüntetésére azonban a szolgálat nem alkalmas.

Forrás: Menedzsment Fórum

Tipp!

Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >>

Hatékony üzleti honlapokat készítünk megfizethető áron >>

Most ingyen regisztrálhatja cégét Magyarország Cégkeresőjében >>

Linkweb - Készítse el cégbemutatóját portálunkon >>