Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Évközi szja-változás: kinek nem jár vissza adóelőleg?

Július 1-jétől visszamenőleg módosítják az szja-sávhatárt, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy akiknek az éves jövedelme eddig 36 százalékos kulccsal adózott, egy hónap múlva már csak 18 százalékkal fog. Ráadásul a jogszabály értelmében visszamenőleg is jár a különbözet, csak nem mindenkinek. Kik nem élvezhetik az évközi adóváltozás előnyeit?

Mikor van értelme?

Az adójóváírás évközi levonásának csak akkor van értelme, ha a magánszemélynek várhatóan az év végén lesz adókedvezménye, illetve ha a munkavállaló már tudja, hogy például szülés miatt az év végéig csökkenni fog a havi jövedelme. Az évközi adójóváírást nem lehet figyelembe venni akkor, ha a munkavállalót minimálbérért foglalkoztatják, illetve ha a kifizetést megelőzően nyilatkozatban ezt nem kérte a munkáltatója által az adóhatóságtól. Év végén ellenben már visszamenőlegesen jár a munkavállalónak az adójóváírás -, attól függetlenül, hogy évközben mit nyilatkozott.

Éppen ezért az M30-as munkáltatói igazoláson lévő adóelőlegnél figyelembe vett adójóváírás nem más, mint csak egy tájékoztató adat, aminek semmilyen hatása sincs az év végi elszámolásra, mivel ekkor már csak a jogosultsági hónapok számítanak. Angyal József okleveles adószakértő példázata szerint: "ha valakinek a munkaviszonya augusztus 2-án szűnik meg, de a munkáltatója felmenti a munkavégzés alól és már júliusban kifizeti munkabérét, akkor az jogosult lesz az adójóváírásra már augusztusra."

Változtak a jogszabályok

2009. július 1-jétől megváltoznak az adóelőleg levonási szabályai. Az éves adótábla visszamenőleges módosítása miatt az adóelőlegek úgynevezett "túlvonásba" kerülnek. Akiknek az éves jövedelme 1,7-1,9 milliós sávhatár közé esett, azoktól a korábbi 36 százalékos levonás helyett Júliustól már csak 18 százalékot fognak levonni. Bár a törvénymódosítás természetesen megengedi a különbözet visszamenőleges rendezését, ám az évközben munkahelyet változtatóknál ez számos problémát vethet fel. A törvény ugyanis csak az adóelőleg levonási szabályoknál engedi meg a visszamenőleges korrekciót! A munkahelyet váltóknál az úgynevezett "kilépő adatlap" ugyanis nem tartalmaz semmiféle adatot az adóelőleg levonási módszerről, illetve a jövedelmek havi lebontásáról. Így az évközben munkahelyet váltóknál a törvény nem engedi a visszamenőleges korrekciót.

Levonási szabályok

Az adóterhet nem viselő járandóságokkal kapcsolatosan is változtak az adóelőleg levonási szabályok. Eddig ugyanis a magánszemély nyilatkozhatott az adóterhet nem viselő járandóságairól, amit a munkáltatónak figyelembe kellett vennie adóelőleg levonás esetén. 2009. szeptember 1-jétől azonban már kötelező lesz nyilatkozniuk a magánszemélyeknek. Ha nyilatkozik, de a nyilatkozata nem tartalmazza az adóterhet nem viselő járandóság adott havi összegét, akkor a kifizetőnek mérlegelés nélkül a legfelső kulccsal (36%) kell meghatároznia az adóelőleg összegét. Fontos, hogy az adóterhet nem viselő járandóság fogalma nem új fogalom. Ebbe tartozik a nyugdíj és a gyes is. Így ha valaki a havi nyugdíjáról vagy a gyesről nem nyilatkozik, akkor is 36 százalékos kulccsal kell az adóelőleget meghatározni.

Forrás: HR Portal

2009.06.09.

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tippek!

Tudta Ön, hogy több százezer forint birságot fizethet?
Amennyiben nincs elkészítve, aktualizálva a kötelező szabályzata!
Kötelezően elkészítendő szabályzatok

Gondolt már arra, hogy mennyi látogatót, ügyfelet és bevételt jelent a jó pozíció?
Fontos Önnek a honlapja látogatottsága, cége bevétele?
Vegyen részt a Google hirdetési kampányunkban!
Google kampányok teljes körű lebonyolítása

Tisztelt Cégvezető!
Miért fizetne évente 50-80 ezer forintot, más cégkeresőkbe?
Nálunk, akár ingyen regisztrálhatja cégét!
Magyar Tudakozó - Magyarország Cégkeresője!

Linkweb - Linkgyűjtemény
Mutassa be honlapját, szolgáltatását, tevékenységét portálunkon!
Linkweb