|
|
Az illeték1. Cégalapítás, módosítás, átalakulás illetéke, közzétételi díjaa. A cégalapítás illetéke, közzétételi díja:
b. A társasági szerződés (alapító okirat alapszabály) módosításának illetéke, közzétételi díja
c. A gazdasági társaságok átalakulásakor fizetendő illeték, illetve közzétételi díj
2. Cégkivonat, cégmásolat, cégbizonyítvány illetékea. Cégkivonat: 5.000,-Ft. b. Cégmásolat: 7.000,-Ft. c. Cégbizonyítvány: 3.000,-Ft. 3. A visszterhes vagyonátruházási illetéka. A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke (amennyiben az illetéktörvény másképp nem rendelkezik) a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 10% b. Lakásingatlan esetén az illeték alapja (ha az illetéktörvény másképp nem rendelkezik) a a lakástulajdon forgalmi értéke. Az illeték mértéke lakásonként 4.000.000,-Ft-ig 2%, a forgalmi érték ezt meghaladó összege után 6 % 4. Ajándékozási illetéka. Az ajándékozó gyermeke, házastársa, szülője, valamint a háztartásában eltartott szülő nélküli unokája terhére az illeték általános mértéke 18. milló forint összegű értékig 11%, az e feletti rész után pedig 18%. A lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke 18. milló forint összegű értékig 5%, az e feletti rész után 8%. b. Az ajándékozó a.) csoportba nem tartozó unokája, nagyszülője, testvére terhére az illeték általános mértéke 18. milló forint összegű értékig 15%, az e feletti rész után pedig 21%. A lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke 18. milló forint összegű értékig 8%, az e feletti rész után 10%. c. Minden más megajándékozott terhére az illeték általános mértéke 18. milló forint összegű értékig 21%, az e feletti rész után pedig 30%. A lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke 18. milló forint összegű értékig 10%, az e feletti rész után 21%. 5. Öröklési illetékd. Az örökhagyó gyermeke, házastársa, szülője, valamint a háztartásában eltartott szülő nélküli unokája terhére az illeték általános mértéke 18. milló forint összegű értékig 11%, az e feletti rész után pedig 15%. A lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke 18. milló forint összegű értékig 2.5%, az e feletti rész után 6%. e. Az örökhagyó a.) csoportba nem tartozó unokája, nagyszülője, testvére terhére az illeték általános mértéke 18. milló forint összegű értékig 15%, az e feletti rész után pedig 21%. A lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke 18. milló forint összegű értékig 6%, az e feletti rész után 8%. f. Minden más örökös terhére az illeték általános mértéke 18. milló forint összegű értékig 21%, az e feletti rész után pedig 30%. A lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke 18. milló forint összegű értékig 8%, az e feletti rész után 12%. 6. Fontosabb illetékkedvezmények és illetékmentességek ingatlanokkal kapcsolatban:a. Illetékmentességek:
b. Illetékkedvezmények:
7. Polgári eljárás járás illetéke:a. Az illeték alapja a polgári peres és nem peres eljárásokban az eljárás tárgyának az eljárás megindításakor fennálló értéke. Ha az eljárás tárgyának értéke ilymódon nem állapítható meg, és ha törvény másképp nem rendelkezik, az illeték számításának alapja a következő: 1. A helyi bíróság előtt a
2. A Fővárosi Bíróság és a megyei bíróság előtt
4. A Legfelsőbb Bíróság előtt
b. Az elsőfokú polgári eljárások illetékének általános mértéke peres eljárásban 6%, de legalább 7000-Ft., legfeljebb 900.000,-Ft.
8. Tételes illetékek a polgári eljárásban:
9. A csőd és felszámolási eljárás illetéke:a. Jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezetek esetén:
b. Jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetek esetén:
Néhány gyakran használt jogi fogalom és kérdés1. Cégkivonat, cégmásolat fogalma:
A cégmásolat a cégjegyzék valamennyi fennálló és törölt adatát, a cégkivonat a cégjegyzék fennálló adatait tanúsítja hitelesen. Mindkettő a cég székhelye szinti Cégbíróságon szerezhető be. 2. Priorálás fogalma, szükségessége:
A cégnévnek az ország egész területén a cégnévben azonos tevékenységet feltüntető más cég elnevezésétől egyértelmően különböznie kell. A priorálást, azaz a névazonosság vizsgálatát a cégbíróság ingyenesen, az IM Céginformációs Szolgálata pedig nevenként 300-Ft-ért elvégzi. 3. Cégbírósági határidők:
a. cégalapítás (módosítás) esetén a bejegyzési (változásbejegyzési) kérelem előterjesztésének határideje - ha törvény kivételt nem tesz- a létesítő (módosító) okirat aláírásától számított 30 nap. A cégbíróság 50.000,-Fttól 500.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújthatja azt a személyt, aki ezen kötelezettségének késedelmesen tesz eleget. b. Jogi személy cégek esetén a cégbíróság a beérkezéstől számított 60 napon belül, jogi személyiség nélküli cég esetén pedig 30 napon belül hozza meg döntését, amely határidőbe a hiánypótlás teljesítésére megadott időtartam, amely 45 napnál hosszabb nem lehet nem számít bele. c. Amennyiben a cégbíróság a cégbejegyzési illetve változásbejegyzési kérelmet elutasítja, akkor az elutasítás kézhezvételétől számított 8 napon belül lehetőség van arra, hogy a hiányokat pótolva a cég a kérelmét újból előterjessze anélkül, hogy az illetéket, illetőleg a közzétételi díja újból meg kellene fizetnie. 4. A kézbesítési meghatalmazott:
Ha a bejegyzési (változásbejegyzési) kérelemben szereplő külföldi személy Magyarországon lakóhellyel nem rendelkezik, a bejegyzési kérelemhez mellékelni kell magyarországi kézbesítési meghatalmazottjának nevét és lakóhelyét (székhelyét), illetve a meghatalmazás elfogadását tartalmazó okiratot. 5. Tulajdonjog fenntartás az ingatlan adásvételi szerződésben:
A 2000. január 1. napjával hatályba lépett ingatlan-nyilvántartási törvény 32. §-(1) bekezdésének f.) pontja értelmében az adásvételi szerződés kötelező tartalmi eleme az eladó bejegyzési engedélye, amelynek értelmében a vevő tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba be lehet jegyezni. A törvény értelmében, amennyiben a bejegyzési engedély az adásvételi szerződésből hiányzik, akkor a vevő tulajdonjog bejegyzési kérelmét az illetékes földhivatal elutasítja. Ezen szabály alkalmazása nem jelent problémát azokban az esetekben, amikor az ingatlan vételárát a vevő egyösszegben, a szerződés aláírásával egyidejűleg fizeti meg az eladó részére. Azonban joggal merül fel a kérdés, hogy mi történik abban, az egyébként igen gyakori esetben, amikor az eladó a szerződés megkötését követően (tehát a földhivatali benyújtást és a jogügylet széljegyezését követően), később, esetleg részletekben fizeti meg a vételárat. Sajnos a törvény értelmében a bejegyzési engedélyt ezen esetekben is meg kell adnia az eladónak. A probléma megoldására egyetlen megoldás kínálkozik, mégpedig az, hogy az átruházó a tulajdonjogának fenntartása mellett adja ki a bejegyzési engedélyt és majd a vételár kifizetésekor, vagy egyéb feltétel teljesülésekor kell kérni a tulajdonjog fenntartásának törlését. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a jogügyelt széljegyezésével egyidejűleg a tulajdonjog fenntartás tényét az ingatlan-nyilvántartáson feljegyzik, ami azt jelenti, hogy addig, ameddig az eladó ennek törléséhez nem járult hozzá, ez az ingatlan tulajdoni lapján egyértelmően megjelenik. Ezáltal tehát az eladó azon érdeke, hogy a vételár teljes kifizetéséig a tulajdonosváltozás ne kerülhessen bejegyzésre nem sérül meg. 6. Csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolási eljárás, csődeljárás: Olyan eljárás, amelynek során az adós - a csődegyezség megkötése érdekében - fizetési haladékot kezdeményez, illetve csődegyezség megkötésére tesz kísérletet.
Tudta Ön?Az alábbi pályázati lehetőségekre szeretnénk felhívni a figyelmét |